Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

Sierpniowa odsłona Akademii Dokumentalnej

2019/08/05 13:41 Sierpniowa odsłona Akademii Dokumentalnej

Już za tydzień, w poniedziałek 12 sierpnia, w ramach Akademii Dokumentalnej mieszkańcy Włocławka będą mieli okazję zobaczyć kolejne dzieła światowej sztuki dokumentalnej.

W tym miesiącu organizatorzy – Stowarzyszenie Klub Dyskusyjny Ósemka – zapraszają na cztery projekcje, jak zwykle do włocławskiego Multikina. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji ANWIL DLA WŁOCŁAWKA wstęp na seanse jest bezpłatny.  

Repertuar na sierpień:

Poniedziałek, 12.08.2019 r., godz. 18:00
„Stroiciel Himalajów”
reż. Michal Sulima, Wielka Brytania, 2018, 86 min.
„Stroiciel Himalajów” to jedna z tych historii, które przywracają wiarę w człowieka. Twórcami filmu są polscy filmowcy Michał Sulima i Jarek Kotowski. Pewnego dnia trafili oni do warsztatu londyńskiego stroiciela pianin w londyńskim Camden Town. Tam usłyszeli historię o klientce, która planuje przenieść się do położonej na wysokości ponad 4000 metrów nad poziomem morza wioski w Himalajach. W tamtejszej szkole podstawowej będzie uczyć muzyki i trzeba tam przetransportować 100-letnie, ważące 180 kg pianino. To bardzo trudne wyzwanie, ale przypadkowe spotkanie z Polakami sprawiło, że stało się realne. Wspólnie wyruszają w wyczerpującą, długą podróż w głąb indyjskich Himalajów do jednej z najbardziej odizolowanych osad na świecie.
Film urzeka pięknem górskich krajobrazów, mądrością rozmów prowadzonych w czasie podróży i pokazuje triumf muzyki, która połączy różne kultury i światy.
 
Poniedziałek, 12.08.2019 r., godz. 19:40
„Świadkowie Putina”
reż. Vitaly Mansky, Łotwa, Szwajcaria, Czechy, 2018, 107 min.
31 grudnia 1999 roku Władimir Putin wstąpił na fotel prezydenta Rosji. Kiedy kraj przechodził z epoki Jelcyna do autorytarnego reżimu Putina, reżyser filmu Witalij Manski był wówczas szefem departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej. Był świadkiem tego, jak Putin skonsolidował swoją władzę i podjął pierwsze kroki, aby zlikwidować demokratyczne reformy Jelcyna i przywrócić w Rosji dyktaturę. Na podstawie materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków wydarzeń, jakie miały miejsce po grudniu 1999 roku oraz własnych refleksji i doświadczeń z tamtego okresu Manski tworzy filmowy portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji.
Film przedstawia także innych bohaterów, w tym Michaiła Gorbaczowa i wspomnianego Borysa Jelcyna, który wybrał ambitnego 47-letniego Putina jako swojego następcę. Poznajemy też losy ekipy sztabu wyborczego, która pomogła w zwycięstwie aktualnemu prezydentowi Rosji w ówczesnych wyborach: wielu dołączyło do opozycji, dwóch zostało zamordowanych, a tylko jeden – Dmitrij Miedwiediew pozostaje blisko prezydenta, piastując fotel premiera. To dzięki podobnym obrazom i ich subtelnym kontekstom Manski odsłania prawdziwe oblicze Putina i strategie, ukryte pod niezwykle inteligentnie skonstruowaną maską.

Poniedziałek, 26.08.2019 r., godz. 18:00
„My Generation”
reż. David Batty, Wielka Brytania, 2017, 85 min.
Oparta na osobistych relacjach i nieznanych archiwalnych zdjęciach inspirująca historia narodzin brytyjskiej popkultury lat 60. ubiegłego wieku, opowiedziana oczami legendy kina i laureata Oscara® Michaela Caine'a. Oglądamy obraz społeczeństwa w dobie transformacji. To świat, w którym wszystko wydaje się możliwe, pełen barwnych buntowników, którzy wnieśli powiew świeżości i sprzeciwiali się elitom oraz klasowym podziałom.
Opowiadając historię narodzin popkultury w swingującym Londynie oczami młodego Michaela Caine'a, używając starannie dobranych nagrań jego rozmów ze współpracownikami, a także przywołując nieujawniony dotąd materiał archiwalnych zdjęć, film przenosi widza w sam środek lat 60. ubiegłego wieku. Obok Caine’a widzimy Beatlesów, Twiggy, Marianne Faithfull, Davida Baileya, Jean Shrimpton, Mary Quant, Rolling Stonesów, Davida Hockneya i wiele innych kultowych postaci z tamtej epoki. Caine okazuje się wspaniałym gawędziarzem zdradzającym bezcenne anegdoty, które w połączeniu ze ścieżką dźwiękową składającą się z największych przebojów lat 60. oddają energię, styl, modę i entuzjazm tamtych czasów.

Poniedziałek, 26.08.2019 r., godz. 19:40
„Nowy Jork na piechotę”
reż. Jeremy Workman, Stany Zjednoczone, 2018, 96 min.
W Nowym Jorku istnieje 8 000 mil dróg i ścieżek. Przez ostatnie sześć lat, z niewiadomych dla siebie powodów, 37-letni Matt Green spacerował po nich wszystkich. Zna każdą ulicę, park, cmentarz, plażę, most i jest w stanie opowiedzieć o nich fascynujące anegdoty.
Green gromadzi zaskakująco szczegółową wiedzę o współczesnej historii Nowego Jorku, ciekawostkach i mieszkańcach, których poznaje na swej drodze. Tworzy ze swoich obserwacji szczególny rodzaj „symfonii miejskiej” ukazującej obecny charakter tej metropolii. Obserwujemy jego wędrówkę w różnych kierunkach i odsłonach. Od fryzjerów z Bronxu do lasów na Staten Island, od Statui Wolności po Times Square. Poznajemy też 400-letnie drzewo, najstarsze w tym rejonie, które powstało zanim najwcześniejsza holenderska osada uzyskała prawa miejskie i stała się zaczątkiem współczesnego Nowego Jorku.
Okazuje się, że wyjątkowość tego miasta leży nie w znanych z przewodników lśniących, wysokich budowlach, a niewidocznych na pierwszy rzut oka szczegółach. W tej niesamowitej podróży Green zachowuje świeżość spojrzenia i choć do końca nie jest pewny jej sensu, wie, że nie ma innego pomysłu na życie.

Akademia Dokumentalna – Dokumenty Pamięci to już IV edycja projektu realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Fundacji ANWIL DLA WŁOCŁAWKA.
Podobnie jak w trzech poprzednich latach, Akademia Dokumentalna jest projektem kulturalno-edukacyjnym skierowanym do wszystkich mieszkańców miasta, bez względu na wiek, wykształcenie, zainteresowania i doświadczenie życiowe. Projekt wykorzystuje film dokumentalny, który jest obecnie najciekawszym i najszybciej rozwijającym się gatunkiem filmowym, zapewniającym jednocześnie doznania zmysłowe i intelektualne, jako narzędzie edukacyjne, wzbogacające wiedzę na temat współczesnego świata a także swego rodzaju podróżą i spotkaniem z różnorodnymi kulturami, opowieściami, teoriami, ludźmi, nowymi zjawiskami i nieznanymi faktami.
W ramach projektu w ciągu 10 miesięcy Stowarzyszenie Dyskusyjny Klub Filmowy Ósemka, organizator projekcji, pokaże w sumie 29 różnorodnych tematycznie obrazów dokumentalnych na 25 seansach popołudniowych i 4 seansach dla szkół, w godzinach przedpołudniowych.

Wszystkie projekcje będą odbywają się we włocławskim Multikinie, a – dzięki wsparciu Fundacji ANWIL DLA WŁOCŁAWKA – wstęp jest bezpłatny.

Powrót do aktualności